Kiedy powinnam zgłosić się na wizytę po ciąży?
Na pierwszą wizytę nigdy nie jest za późno :) Nawet jeśli rodziłaś kilka lub kilkanaście lat wcześniej.
Jednak zaleca się, aby pierwsza wizyta po porodzie odbyła się jeszcze w połogu, po porodzie naturalnym - wtedy kiedy odchody połogowe zmieniają barwę na szarawo-białawą, natomiast po porodzie przez CC może to być znacznie wcześniej, ważne jest to, aby nauczyć się pracować z blizną, jak o nią dbać jak powinna wyglądać pierwsza mobilizacja.
Jeśli starasz się o dziecko, dobrze abyś pojawiła się u fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu oceny funkcjonalnej dna miednicy, jego siły, elastyczności, wydolności-tego czy potrafisz nim prawidłowo zawiadywać i pracować, właściwie pracujące dno miednicy zwiększa szanse na zajście w ciążę.
Jak przygotować się do wizyty?
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego różni się od wizyty u ginekologa lub fizjoterapeuty zajmującego się dolegliwościami stricte związanymi z układem ruchu.
Jeśli umawiasz się na wizytę w celu diagnostyki i oceny dna miednicy, przygotuj się tak jak to robisz przed wizytą u ginekologa, miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania, jednak najważniejsze jest to żebyś Ty czuła się komfortowo.
Jeśli miałaś w ostatnim czasie wykonywane badania:
na posiew moczu, badanie ogólne moczu, badania urodynamiczne, usg przezpochwowe, karta wypisowa ze szpitala po przebytych operacjach, badanie obrazowe kręgosłupa/miednicy/stawów biodrowych zabierz wyniki ze sobą.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzę z Tobą dokładny wywiad, wykonam odpowiednie testy oraz USG powłok brzusznych i dna miednicy. Wykonam terapię manualną, dostaniesz instruktaż ćwiczeń do samodzielnego wykonywania oraz omówię z Tobą profilaktykę dnia codziennego.
Bez względu na to z jakim problemem się do mnie zgłosisz ubierz strój niekrępujący ruchów.
Nigdy nie rodziłam, ale podczas wysiłku, np. śmiania się występuje u mnie wysiłkowe nietrzymanie moczu, czy mogę się zgłosić z tym problemem do Ciebie?
Problemy z dnem miednicy dotyczą nie tylko tych kobiet, które już rodziły, albo tych które rodziły naturalnie. Mogą one wynikać z różnych zmiennych, tj. nadmiernie napięte dno miednicy, przeciążenie tego obszaru spowodowane ciężkim wysiłkiem fizycznym ( pracą lub aktywnością fizyczną). Jeśli zauważysz u siebie nawet niewielki problem, który pojawia się okresowo, jest to znak dla Ciebie, że należy poszukać pomocy u specjalisty. Problem sam nie zniknie. Najważniejsze, aby został odpowiednio zdiagnozowany i poddany adekwatnej terapii, to daje najlepsze efekty i duże prawdopodobieństwo poradzenia sobie z zaistniałą dysfunkcją.
Rodziłam kilka lat temu, zauważyłam u siebie stożek na brzuchu, czy jest już za późno na fizjoterapię ?
Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć pracę z tym problemem, oczywiście czas zaraz po porodzie przyśpiesza rekonwalescencje Twojego ciała, jednak jeśli w Twojej kresie nie ma uszkodzeń strukturalnych, jesteś w stanie pozbyć się problemu jakim jest rozejście mięśnia prostego brzucha.
Niedawno urodziłam, kiedy mogę wrócić na siłownię?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, jednak musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, między innymi to, że Twoje ciało przez 9 miesięcy ulegało różnym zmianom, dlatego najlepiej udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni stan funkcjonalny, czy doszło u Ciebie do rozejścia mięśnia prostego brzucha, czy Twoje dno miednicy działa prawidłowo i da Ci szereg wskazówek jak bezpiecznie zacząć wracać do aktywności fizycznej po ciąży i porodzie.
Boli mnie blizna po nacięciu krocza, czy mogę z nią coś zrobić?
Każda blizna wymaga szczególnej uwagi, nawet te których nie widać. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniechać mobilizacji blizny i tkanek wokół, mogą one, ale nie muszą, w późniejszym czasie dawać nieprzyjemne dolegliwości, a im szybciej zaczniesz pracować z bolesnym miejscem tym mniejsze ryzyko powikłań i nadmiernych napięć związanych z urazem tkanek.
Mam bolesne miesiączki, czy z takimi dolegliwościami też pracujesz?
Bolesne miesiączki to dość złożony problem, z którym również pracuję. Może wynikać z kilku czynników, począwszy od chorób współistniejących, np. endometriozy, pcos, poprzez nadmierne napięcie w obrębie dna miednicy, stawów krzyżowo-biodrowych czy też słabym drenażem w rejonie miednicy mniejszej. Z tym oraz wieloma innymi dolegliwościami możesz walczyć nie tylko za pomocą tabletek przeciwbólowych.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Taka wizyta znacznie różni się od wizyty u ginekologa i innego fizjoterapeuty pod kilkoma względami.
Podczas wizyty zostanie zebrany dokładny wywiad dotyczący dolegliwości, z którymi się zgłosiłaś oraz Twojego zdrowia ogólnego.
Następnie wykonywane są różne testy mające ukazać czy Twoje ciało nie wykazuje jakiś dodatkowych zaburzeń w obrębie układu ruchu, np. skrzywienie kręgosłupa, zmiany na ciele w postaci blizn po operacjach, zmiany funkcjonalne.
Kolejnym krokiem jest badanie per vaginam ( jeśli wizyta dotyczy dna miednicy), tutaj badanie nie wygląda jak typowe badanie ginekologiczne, ponieważ nie używam wziernika, a samo badanie odbywa się na leżance, a nie na fotelu ginekologicznym (badanie na fotelu ginekologicznym zwiększa napięcie w obszarze dna miednicy), oceniam siłę, czas jakość skurczu Twojego dna miednicy, czy występuje osłabienie czy może zbyt duże napięcie tkanek, czy pojawiło się obniżenie narządów dna miednicy, czy pracuje funkcjonalnie.
Po badaniu wewnętrznym wykonuje USG powłok brzusznych oraz dna miednicy przez powłoki brzuszne - tutaj oceniam jak pracują Twoje mięśnie, zobaczysz to na ekranie USG, a jeśli masz problem ze zlokalizowaniem swojego dna miednicy to od razu nauczysz się jak używać mięśni dna miednicy w prawidłowy sposób.
Następnie jeśli jest to konieczne wykonuje terapię manualną, pokazuję ćwiczenia jakie będziesz wykonywać w domu( po wizycie dostaniesz maila z podsumowaniem spotkania razem z instruktażem ćwiczeń) oraz zapoznaje Cię z profilaktyką dnia codziennego.
Metodami wspomagającymi jakimi się posiłkuję podczas pracy w gabinecie to : EMG Biofeedback, kinesiotaping, igłoterapia sucha.
Z jakimi problemami mogę się do Ciebie zgłosić?
Dolegliwości z jakimi pracuję :
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- parcia naglące
- obniżenie narządów miednicy mniejszej
- nietrzymanie gazów i stolca
- bolesna miesiączka/owulacja
- bolesne współżycie
- vulvodynia
- ból kości ogonowej
- terapia wspomagająca przy in vitro
- endometrioza
- przygotowanie i rehabilitacja po operacjach ginekologicznych
- blizny po operacjach (CC, nacięcie krocza)
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- dolegliwości bólowe w trakcie ciąży (rwa kulszowa, ból pleców, ból spojenia łonowego, itp.)
- przygotowanie do porodu
- bezpieczny powrót do formy po ciąży
- dolegliwości bólowe kręgosłupa,
- bóle migrenowe,
- terapia psychosomatyczna